Диканське бюро правової допомоги інформує про зміни мінімального розміру та порядку стягнення аліментів на утримання дітей. 17 травня 2017 року Верховна Рада України прийняла Закон № 2037-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом удосконалення порядку стягнення аліментів» (далі – Закон), який набуде чинності 08 липня 2017 року.

Законом передбачається, що розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини і не може бути меншим, ніж 50 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Чинне ж законодавство містить положення про те, що розмір аліментів не може бути меншим, ніж 30 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. При цьому, відповідно до ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2017 рік» прожитковий мінімум з 1 травня 2017 року для дітей віком до 6 років становить 1426 гривень, а для дітей віком від 6 до 18 років – 1777 гривень.

Крім того, Законом встановлено, що при визначенні розміру аліментів суд буде враховувати такі обставини як: наявність рухомого та нерухомого майна, грошових коштів, здійснення витрат платником аліментів на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів. Цікавим також є той факт, що відтепер аліменти визнаються власністю самої дитини, на користь якої вони стягуються, а не того з батьків, на ім’я кого вони виплачуються, як було раніше. Закон містить також заборону зупиняти провадження у справі про стягнення аліментів з підстави наявності спору про батьківство, материнство, визначення місця проживання дитини, участь одного з батьків або родичів у вихованні дитини, спілкуванні з дитиною.

Ще одним нововведенням є встановлення права того з батьків, з ким проживає дитина, на власний розсуд визначати спосіб стягнення аліментів, тобто передбачається можливість стягнути аліменти в порядку спрощеного судочинства у розмірі  на одну дитину – однієї чверті, на двох дітей – однієї третини, на трьох і більше дітей – половини заробітку (доходу) платника аліментів, але не більше десяти прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку у разі визначення розміру аліментів як частки від заробітку (доходу) матері, батька дитини, або у розмірі п’ятдесят відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, якщо заявлено вимогу про індексацію аліментів, присуджених у твердій грошовій сумі. Разом з тим передбачено, що у разі видачі судового наказу, боржник має право звернутися до суду з позовом про зменшення розміру аліментів.

Людмила Маценко

Головний спеціаліст відділу

«Диканське бюро правової допомоги»

Другого полтавського місцевого центру з надання