Диканське бюро правової допомоги інформує про зміни мінімального розміру та порядку стягнення аліментів на утримання дітей.

Версія для друкуВерсія для друку

Диканське бюро правової допомоги інформує про зміни мінімального розміру та порядку стягнення аліментів на утримання дітей. 17 травня 2017 року Верховна Рада України прийняла Закон № 2037-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом удосконалення порядку стягнення аліментів» (далі – Закон), який набуде чинності 08 липня 2017 року.

Законом передбачається, що розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини і не може бути меншим, ніж 50 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Чинне ж законодавство містить положення про те, що розмір аліментів не може бути меншим, ніж 30 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. При цьому, відповідно до ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2017 рік» прожитковий мінімум з 1 травня 2017 року для дітей віком до 6 років становить 1426 гривень, а для дітей віком від 6 до 18 років – 1777 гривень.

Крім того, Законом встановлено, що при визначенні розміру аліментів суд буде враховувати такі обставини як: наявність рухомого та нерухомого майна, грошових коштів, здійснення витрат платником аліментів на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів. Цікавим також є той факт, що відтепер аліменти визнаються власністю самої дитини, на користь якої вони стягуються, а не того з батьків, на ім’я кого вони виплачуються, як було раніше. Закон містить також заборону зупиняти провадження у справі про стягнення аліментів з підстави наявності спору про батьківство, материнство, визначення місця проживання дитини, участь одного з батьків або родичів у вихованні дитини, спілкуванні з дитиною.

Ще одним нововведенням є встановлення права того з батьків, з ким проживає дитина, на власний розсуд визначати спосіб стягнення аліментів, тобто передбачається можливість стягнути аліменти в порядку спрощеного судочинства у розмірі  на одну дитину – однієї чверті, на двох дітей – однієї третини, на трьох і більше дітей – половини заробітку (доходу) платника аліментів, але не більше десяти прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку у разі визначення розміру аліментів як частки від заробітку (доходу) матері, батька дитини, або у розмірі п’ятдесят відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, якщо заявлено вимогу про індексацію аліментів, присуджених у твердій грошовій сумі. Разом з тим передбачено, що у разі видачі судового наказу, боржник має право звернутися до суду з позовом про зменшення розміру аліментів.

Людмила Маценко

Головний спеціаліст відділу

«Диканське бюро правової допомоги»

Другого полтавського місцевого центру з надання

безоплатної вторинної правової допомоги

 
Наверх ↑