Реформа медицини

Версія для друкуВерсія для друку

Реформа медицини. 27 лютого, відбулося чергове засідання колегії райдержадміністрації під керівництвом голови районної державної адміністрації Володимира Шкарбаня. Під час розгляду питань порядку денного питання, яке потребує особливої уваги та обговорення стосується перспективи розвитку галузі охорони здоров'я Диканського району на 2018 рік. З даного питання головний лікар Центру первинної медико-санітарної допомоги Диканського району Наталія Манич.

Вона повідомила, що на виконання Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення законодавства з питань діяльності закладів охорони здоров’я», Закону України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення», Закону України «Про підвищення доступності та якості медичного обслуговування у сільській місцевості», розпорядження Кабінету Міністрів України від 30.11.2016 року №1013-р, «Про схвалення концепції реформи фінансування охорони здоров’я», з метою створення та запровадження нової моделі фінансування, яка передбачатиме чіткі та прозорі гарантії держави щодо обсягу безоплатної медичної допомоги, кращого фінансового захисту громадян у випадку хвороби, ефективного та справедливого розподілу публічних коштів та скорочення неформальних платежів, поліпшення якості надання медичної допомоги населенню комунальними закладами охорони здоров’я.Чітко визначено проблемні питання галузі на сучасному етапі, шляхи їх вирішення визначають подальше впровадження реформування системи охорони здоров’я в Україні в районі розпочата активна робота.

Згідно Концепції основним джерелом фінансування оновленої системи охорони здоров'я залишаються кошти Державного бюджету України, отримані із загальнодержавних податків. Виплати для лікування окремої людини не прив'язані до розміру її індивідуальних внесків.

Бюджетні кошти на фінансування медицини розподіляються через новий, сучасний механізм стратегічної закупівлі медичних послуг. Відбувається перехід від фінансування постатейних кошторисів закладів охорони здоров'я - бюджетних установ, розрахованих відповідно до їх існуючої інфраструктури (кількості ліжок, персоналу тощо), до оплати результату (тобто фактично пролікованих випадків або приписаного населення) закладам, які перетворюються на автономних постачальників цих послуг, а також аптекам як постачальникам призначених лікарями лікарських засобів. Таким чином, буде запроваджено принцип «гроші ходять за пацієнтом», а не за інфраструктурою закладів охорони здоров'я.

Предметом закупівлі стає державний гарантований пакет медичної допомоги - прозоро визначений обсяг первинної, вторинної (спеціалізованої), третинної (високоспеціалізованої), екстреної медичної допомоги та лікарських засобів, право на отримання якого у разі потреби матимуть всі без винятку громадяни України. Вартість цих послуг покриватиметься системою страхування повністю або частково. Пропонована модернізація існуючої системи фінансування медичної галузі є радикальною, тому передбачені нею зміни мають здійснюватися поступово. Запровадження нової моделі передбачається здійснити трьома етапами, повна реалізація яких очікується до 2020 року.

Перший етап – це реформування первинної мережі закладів охорони здоров’я. Проведення автономізації закладів та перехід на договірні відносини з Національною службою здоров’я України. Формування «зеленого» реєстру пацієнтів, приписна компанія до якого розпочнеться з 1 квітня 2018 року.

Другий етап – це автономізація закладів вторинної мережі, яка повинна завершитися до кінця 2018 року. Заключення договору із Національною службою здоров’я України, розпочинаючи з 2019 року. Формування госпітальних округів.

Третій етап – це реформування третинної медичної допомоги.

Наш район активно включився в реалізацію завдань уряду та Міністерства охорони здоров'я України. Першим кроком впровадження реформування фінансування та реалізації принципу «гроші йдуть за пацієнтом» на рівні району визначено створення реєстру пацієнтів. Рекомендується створення двох типів реєстру, так званого «червоного» та «зеленого». «Червоний реєстр» - це дані в розрізі закладів про кількість пацієнтів згідно з їхньою офіційною «припискою» до певного закладу ПМД на момент початку приписної кампанії. Початковий склад цього реєстру сформовано за даними, зібраними у структурних підрозділів ЦПМСД Диканського району. Але ці дані в подальшому будуть уточнюватись в ході приписної кампанії. «Зелений реєстр» - це дані в розрізі суб’єктів надання ПМД про кількість пацієнтів, що укладуть Декларації про вибір лікаря ПМД з лікарями відповідного закладу (або з ФОП). Цей реєстр почне формуватися після початку приписної кампанії, яка офіційно розпочнеться з 1 квітня 2018 року, і буде продовжуватися протягом трьох місяців – говорить Наталія Манич

Станом на 23 лютого 2018 року до «червоного реєстру» включено 100% населення району. Для формування «зеленого реєстру» станом на сьогоднішній день ЦПМСД Диканського району зареєстрований в електронній системі E-Health, зареєстровані структурні підрозділи та всі лікарі закладу. В тестовому режимі внесені перші 126 декларацій між пацієнтами та сімейними лікарями. Завдяки райдержадміністрації та районній раді кожне робоче місце сімейного лікаря забезпечене комп’ютерною технікою.

2 травня 2017 року Президент України підписав Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення законодавства з питань діяльності закладів охорони здоров’я». Закон передбачає впровадження заходів із реформування системи охорони здоров’я України задля створення мережі державних та комунальних медичних закладів з достатнім рівнем самостійності для ефективного та своєчасного медичного забезпечення населення. На виконання вищезазначеного Закону України 21 лютого 2018 року прийняте рішення сесії Диканської районної ради «Про реорганізацію Комунального закладу «Центр первинної медико-санітарної допомоги Диканського району Полтавської області» шляхом перетворення в Комунальне некомерційне підприємство «Центр первинної медико – санітарної допомоги Диканської районної ради Полтавської області».

Законом також встановлено спрощений порядок реорганізації закладів охорони здоров’я - державних та комунальних установ - у казенні підприємства та комунальні некомерційні підприємства; уточнено існуючу гарантію, що кошти, не використані закладом охорони здоров’я (крім державних та комунальних установ) у поточному році, не будуть вилучатись та можуть бути використані на фінансування діяльності закладу (зокрема, на оновлення матеріально-технічної бази); урегульовано окремі питання, пов’язані з договорами про медичне обслуговування населення, які будуть укладатись відповідно до спеціального порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України. Розроблені методичні рекомендації по реорганізації бюджетних установ в комунальні некомерційні підприємства. 06.11.2017 року розпорядженням голови обласної державної адміністрації № 757 «Про міжсекторальний підхід в системному впровадженні структурних перетворень в галузі охорони здоров’я області» визначені основні заходи та терміни реалізації реформи.

Ще один етап реформування галузі охорони здоров'я – це реформування вторинної мережі та створення на території області госпітальних округів. Диканський район згідно перспективного плану входить до Східного госпітального округу. Госпітальні округи будуть створюватись відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.11.2016 року № 932 «Про затвердження Порядку створення госпітальних округів».  Наказом Міністерства охорони здоров'я України від 20.02.2017 року №165 «Про затвердження Примірного положення про госпітальний округ» визначені основні критерії формування та функціонування госпітального округу, зокрема зазначено, що госпітальний округ не є окремим організаційно – правовим рівнем, не є окремою юридичною особою, а створюється з метою сприяння організації та функціонування мережі закладів охорони здоров'я у спосіб, що дозволить забезпечити якість і своєчасність надання вторинної медичної допомоги населенню. Визначено поняття про госпітальну раду та квоти представництва кожного району для участі в її роботі. Рішенням сесії районної ради представником до госпітальної ради обрано головного лікаря Диканської ЦРЛ.

-В черговий раз наголошую, що створення госпітального округу не передбачає закриття центральної районної лікарні, а тільки її перепрофілювання в комунальне некомерційне підприємство «Диканська лікарня планового лікування» в складі Східного госпітального округу Полтавської області. Також слід відмітити, що наш район активно включився в державну програму «Доступні ліки». Головним розпорядником коштів в районі визначений комунальний заклад «Центр первинної медико – санітарної допомоги Диканського району», що  заключив договір з Центральною районною аптекою № 22 філія «Полтавафарм» на проведення відшкодування лікарських засобів. Лікарями загальної практики сімейної медицини та педіатрами активно проводиться виписка пільгових рецептів, які дійсні впродовж 30 діб. Аптечні заклади майже на 100% забезпечені повним переліком медичних препаратів, що відпускаються в рамках програми. На відшкодування виділено коштів в сумі 467,0 тис. гривень із щомісячним лімітом 39,9 тис. грн. Станом на 23 лютого 2018 року проведено відшкодування майже на 63,3 тис. грн., що становить  13,5% від річної сумипідсумувала головний лікар Центру первинної медико-санітарної допомоги Диканського району.

 

 

 

Наверх ↑