Результати обговорення змін до Конституції України щодо децентралізації державної влади

Звіт про результати проведення публічного громадського обговорення проекту Закону України «Про внесення змін до Конституції України щодо децентралізації державної влади»

На виконання розпорядження голови облдержадміністрації від 10.06.2014 року №202 «Про План заходів з проведення в області обговорення змін до Конституції України щодо децентралізації державної влади» та з метою забезпечення вивчення та врахування думки громадськості з 01 липня до 29 серпня 2014 року проведено публічне громадське обговорення проекту Закону України «Про внесення змін до Конституції України щодо децентралізації державної влади» (далі – проект Закону) шляхом його оприлюднення на офіційному веб-сайті райдержадміністрації, зустрічей з громадськістю, зборів у селищних, сільських радах, засідання на Громадської ради при райдержадміністрації.

Основні зміни передбачають запровадження трьохрівневої системи адміністративно-територіального устрою України – область, район, громада з повсюдністю місцевого самоврядування; передачу функцій виконавчої влади від місцевих адміністрацій виконавчим органам рад відповідного рівня; розподіл повноважень між органами місцевого самоврядування за принципом субсидіарності і наділення саме громад максимально широким колом повноважень; чітке забезпечення повноважень органів місцевого самоврядування необхідними фінансовими ресурсами, в тому числі через їх участь в загальнодержавних податках; ліквідація державних адміністрацій і створення натомість державних представництв з тільки контрольно-наглядовими і координаційними, а не виконавчими функціями.

У публічному громадському обговорені проекту Закону взяли участь селищна, сільські ради, трудові колективи, громадськість.

Зазначеними суб’єктами запропоновано п.2.1 ст.116, п.2, 5 ст.133 доповнити словами «за погодженням з територіальними громадами», які передбачають прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо утворення і ліквідації районів, встановлення і зміни меж районів і міст, віднесення населених пунктів до категорії міст, найменування і перейменування населених пунктів і районів; умови та порядок утворення, ліквідації адміністративно-територіальних.

Пункт 2 ст.119 пропонується доповнити словами «або судом», а саме рішення голів державних представництв, що суперечать Конституції та законам України, можуть бути відповідно до закону скасовані Кабінетом Міністрів України.

Крім того, надійшли пропозиції щодо зменшення конституційного складу Верховної Ради України, зняття депутатської недоторканності та пільгів; уточнення повноважень та функцій державних представництв; перерозподілу бюджету, який має бути на місцевому рівні; визначення критерій утворення громад.

Надані вказаними суб’єктами обговорення пропозиції опрацьовані у відділі організаційної і кадрової роботи апарату райдержадміністрації та обговорені районним організаційним комітетом з проведення обговорення змін до Конституції України щодо децентралізації державної влади.

Зазначені пропозиції до проекту Закону враховані.