Захист прав споживачів

Версія для друкуВерсія для друку

Споживачам необхідний захист від неякісних та небезпечних товарів

Більшість українців у загальних рисах знають, що вони як споживачі товарів та послуг мають право на захист своїх прав державою.

Водночас далеко не всі громадяни обізнані, у чому конкретно полягають їхні права, і не всі вміють ними користуватися. Так, відповідно до статті 4 Закону України "Про захист прав споживачів", під час придбання, замовлення або використання продукції, яка реалізується на території України, для задоволення своїх особистих потреб вони мають право на: належну якість продукції та обслуговування; безпеку продукції; необхідну, доступну, достовірну та своєчасну інформацію про продукцію, її кількість, якість, асортимент, а також про її виробника (виконавця, продавця); відшкодування майнової та моральної шкоди, завданої внаслідок недоліків продукції (дефекту в продукції) тощо.

Споживач має право на обмін товару належної якості протягом 14 днів, за умов, якщо він не використовувався і якщо збережено його товарний вигляд, споживчі властивості, пломби, ярлики, а також розрахунковий документ, виданий разом із проданим товаром. Перелік товарів належної якості, що не підлягають обміну (поверненню), затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 19.03.1994 р. №172. Серед них: продовольчі товари, лікарські препарати та засоби, предмети сангігієни, деякі непродовольчі товари, у тому числі парфюмерно-косметичні вироби, дитячі іграшки м'які, апарати для гоління, тканини, білизна постільна, панчішно-шкарпеткові вироби, аудіо- та відеокасети, диски для лазерних систем зчитування із записом, ювелірні вироби з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння тощо.

Стосовно інформації про продукцію, Голова Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (Держпродспоживслужба) Володимир Лапа повідомив, що у Верховній Раді зареєстровано урядовий законопроект "Про інформацію для споживачів щодо харчових продуктів". За словами очільника відомства, із прийняттям зазначеного акта в Україні будуть запроваджені європейські стандарти маркування продукції, що дозволить споживачу чіткіше бачити інформацію на етикетці, краще розуміти склад продукції та робити більш усвідомлений вибір. Крім того, у законопроекті, зокрема, передбачено, що інформація про харчові продукти не повинна приписувати будь-яким харчовим продуктам властивості профілактики чи лікування хвороб людини, або зцілення від таких хвороб, а також посилатися на такі властивості (крім природних мінеральних вод та харчових продуктів, призначених для спеціальних медичних цілей).

Якщо ваші права порушено  інфомацію можете отримати тут

 

Наверх ↑